4 mars 2026

Regionala utvecklingsnämnden i korthet 26 februari 2026

Vid regionala utvecklingsnämndens möte den 26 februari 2026 godkändes uppföljning av den regionala utvecklingsstrategin 2025, verksamhetsberättelse, uppföljning av länstransportplan och den reviderade regionala utvecklingsstrategin. Nämnden godkände även att förlänga arbetet med att kraftsamla kring EU med särskilt fokus på innovation, som tidigare beslutats om vid riktningsmöte 2025.

Informationsärenden

Ann-Cathrin Rothlind (C) informerade nämnden om det nordiska skärgårdssamarbetet Nordregio, Nordregion Nordiska ministerrådet. En rapport om samarbetet kommer i slutet av mars 2026. Danmark och Färöarna har ordförandeskapet i år.

Rapport om näringsliv och strukturfonderna

Verksamheten som arbetar med näringslivs- och arbetsmarknadsfrågor berättade om arbetet med att realisera handlingsplanen för Sörmlands regionala näringslivsstrategi med utgångspunkt att Sörmland ska ha ett konkurrenskraftigt och växande näringsliv. Arbetet har lett till positiva effekter och kopplar ihop arbetet med den regionala utvecklingsstrategin. Det är tydligt att samverkan och att stödet till aktörer i hela regionen har ökat och därmed till näringslivet samt att insatser blir mer träffsäkra.

Tre aktörer inom det företagsfrämjandesystemet deltog; Det nybildade bolaget Almi östra Mellansverige gav en marknadsutblick, Mälardalen Industrial Technology Center (MITC) berättade om hur deras verksamhet knyter samman industrin och akademin.

Handelskammaren Mälardalen och Östsvenska Handelskammaren gav nämnden en inblick i deras verksamheter och presenterade insatser för näringslivet i Sörmland.

Nämnden fick en lägesrapport om arbetet med strukturfonderna Europeiska regionala utvecklingsfonden (ERUF) och Europeiska socialfonden Plus (ESF+) och den territoriella strategin från Sörmland. Arbetet är mer än halvvägs igenom nuvarande programperiod 2021 till 2027.

Kraftsamling för att stärka EU-arbetet

Nästa lägesrapport handlade om regionala utvecklingsstrategins kraftsamling för att stärka EU-arbetet och innovation i länet samt om EU:s långtidsbudget för åren 2028 till 2034. I början av maj sker regionala utvecklingsforum som kommer att handla om temat EU. SKR presenterar en rapport, EU i lokalpolitiken, om hur EU arbetet kan bli proaktivt och effektivt. Nationella regionala partnerskapsplanen bidrar till att prioritera för att minska regionala obalanser och möta utmaningar.

Läget i kollektivtrafiken

Kollektivtrafiken rapporterade att upphandling av skolskjuts pågår för kommunerna Flen, Katrineholm, Vingåker & Oxelösund. Kommande trafikupphandlingar i den allmänna kollektivtrafiken pågår enligt plan. Utveckling av resandet under de senaste tre åren är stabil. Punktligheten i busstrafiken visar en marginell minskning i Eskilstuna och Nyköping, på grund av pågående vägarbeten.

Beslutsärenden

Nämnden fick en redovisning av hur arbetet med den regionala utvecklingsstrategin har gått under 2025. Regional utvecklingsstrategin har genomgått en mindre revidering, dock kvarstår några få delar att färdigställa.

Verksamhetsområdet rekommenderar att förlänga arbetet med att kraftsamla kring EU med särskilt fokus på innovation, som beslutades om på riktningsmöte 2025.

Verksamhetsområdeschefen gick igenom verksamhetsområdets resultat, verksamhetsberättelse och indikatorer för föregående år. Verksamheten för samhällsplanering och infrastruktur rapporterade om föregående års arbete med länsplan för regional transportinfrastruktur.

Regionala utvecklingsnämnden beslutade:

  • att tillstyrka regionstyrelsens förslag till regionfullmäktiges beslut att anta uppföljningsrapporten för regionala utvecklingsstrategin i Sörmland 2025 – med stärkt fokus på EU
  • att godkänna förstärkning och fortsättning av kraftsamling kring EU
  • att godkänna månadsrapporten för november 2025
  • att godkänna verksamhetsberättelsen för 2025 samt resultatredovisning
  • att tillstyrka regionstyrelsens förslag till regionfullmäktiges beslut om att den reviderade regionala utvecklingsstrategin antas
  • att godkänna återrapportering av genomförande av Länstransportplan 2025
  • att godkänna Länsförsäkringar i Södermanlands län medfinansiering av Modda Sörmland.

 

4QGC