19 mars 2026

Väg stängs av vid Mälarsjukhuset

Måndag 23 mars påbörjar vi ett omfattande arbete längs med Kungsvägen framför Mälarsjukhuset i Eskilstuna.

- Vi utför markarbeten med start på måndag den 23 mars som planeras pågå fram till mitten av oktober. Vi ska lägga ny asfalt, bredda cykelvägen och bygga en ny vändplan för kollektivtrafiken, säger Christer Söderroos, spetstekniker på Mälarsjukhuset.

Arbetet delas upp i två etapper

Etapp 1 - 23 mars-5 juni

En del av Kungsvägen stängs av.
Cykelvägen breddas och vändplanen byggs.

Etapp 2 - 8 juni-mitten av oktober

Kungsvägen öppnas upp igen för genomfart.
Entré 2 stängs av och vi hänvisar istället till entré 1, huvudentrén.
Vi utför markarbete i form av ny asfalt, markvärme och ny kantsten.

Kartbild över etapp 1 och 2 (.pdf)

Ambulansen och sjuktransport kommer kunna ta sig fram obehindrat under hela byggperioden via en tillfällig väg.

- Anledningen till att vi inte gjorde allt markarbete förra gången när Kungsvägen var avstängd är för att påverkan hade blivit för stor. Nu när vi har en ny huvudentrén kan vi hänvisa till den när entré 2 stängs av, säger Christer Söderroos.

Tillfällig förändring i kollektivtrafiken

Det kommer tillkomma nya tillfälliga busshållplatser som ersätter de som tas bort under ombyggnationen. På Sörmlandstrafikens webbplats finns det mer information kring hur bussarna kommer åka.

Tillfälligt ändrade hållplatslägen vid Mälarsjukhuset från 23 mars (sormlandstrafiken.se)

Cyklister och gående kommer kunna ta sig fram som vanligt och det kommer finnas tydlig skyltning på plats.

4E3M