14 november 2025

Lex Maria anmälan med anledning av förväxling av läkemedel

Chefsläkare Bettina Ouvrier har gjort en anmälan till Inspektion för vård och omsorg (IVO) enligt Lex Maria. Händelsen gäller två patienter som fick fel läkemedel i samband med planerad operation.

Händelsen rör två patienter i 60 års-åldern som i augusti 2025 skulle opereras på samma operationssal efter varandra. Båda patienterna önskade lugnande medel då operationen skulle ske med ryggbedövning. Bägge fick dock av misstag ett annat läkemedel än avsett.

En av patienterna genomgick operationen utan större upplevda biverkningar. Den andra patienten fick kraftiga biverkningar av läkemedlet och operationen påbörjades inte. Patienten fick i stället kvalificerad övervakning, utredning och uppföljning.

Anestesikliniken har gjort en gedigen utredning och beskriver att misstanken om felaktigt givet läkemedel först uppkom efter operationsdagens slut. Utredningen har identifierat flera samverkande orsaker som medfört skärpa rutiner som redan införts gällande vilka akuta läkemedel som ska finnas till hands på operationssalen för akuta situationer så att förväxling inte ska kunna ske framöver.

Patienterna har bägge utsatts för risk för allvarlig vårdskada varför lex Maria anmälan görs.

Bägge patienterna mår i dag bra.

P2UU